62-latek próbował zabrać amunicję na pokład samolotu na lotnisku w Pyrzowicach

62-latek próbował zabrać amunicję na pokład samolotu na lotnisku w Pyrzowicach

Niezwykłe znalezisko służb bezpieczeństwa na lotnisku w Pyrzowicach – podczas przeprowadzanej kontroli bagażu podręcznego jednego z pasażerów, okazało się, że w jego torbie znajduje się amunicja. Właścicielem bagażu, w którym zlokalizowano naboje, był 62-letni mężczyzna z Kwidzyna, który planował podróż do Phuket w Tajlandii.

Podróżujący tłumaczył, że jest posiadaczem pozwolenia na broń dla celów sportowych i kolekcjonerskich. Przyznał również, że naboje pozostały w jego bagażu po niedawnych zawodach strzeleckich, w których brał udział, a on sam nie zdawał sobie sprawy z ich obecności. Amunicję oczywiście skonfiskowano, a po zakończeniu formalności służbowych ze strony Straży Granicznej, mężczyzna mógł kontynuować swoją podróż.

Straż Graniczna przypomina jednak o restrykcyjnych zasadach dotyczących transportu broni palnej i amunicji. Każda osoba planująca przewieźć ze sobą broń palną, gazową lub amunicję, musi poinformować o tym przedstawiciela linii lotniczych na lotnisku. Następnie pasażer przewożący broń palną lub amunicję zostaje poproszony o udanie się do specjalnego pomieszczenia, w którym dokonuje się sprawdzenia broni oraz okazania odpowiednich dokumentów – pozwolenia na broń, zgody na wywóz broni wydanej przez organ Policji lub zaświadczenie wydanego przez Konsula RP oraz posiadanie „Europejskiej Karty Broni” w przypadku podróży międzynarodowych.