Ruszyła kampania „Śląsk wolny od HCV”

Ruszyła kampania „Śląsk wolny od HCV”

To działanie ma na celu przede wszystkim promowanie treści, które uświadamiają społeczeństwo na temat wirusa HCV. Ważne informacje, to przede wszystkim sposób prowadzenia badań diagnostycznych, jak też dróg, którymi istnieje ryzyko zakażenia się wirusem.

Dodatkowo, osoby zainteresowane, mogą całkowicie bezpłatnie poddać się badaniom diagnostycznym. Są one prowadzone przez ALAB laboratorium. Również w Myszkowie istnieje taka możliwość. Laboratorium znajduje się przy ulicy Skłodowskiej 6. Burmistrz, Włodzimierz Żak, objął całą akcję honorowym patronatem.

Czym jest wirus HCV?

Wirus ten częściej spotykany jest pod nazwą: zapalenie wątroby typu C. Szacuje się, iż w Polsce blisko 700 tysięcy osób może być nosicielem tego wirusa. Nie oznacza to jednak, iż jest to liczba osób faktycznie zakażonych. Jeśli chodzi o osoby, które są nosicielami, jedynym sposobem na wykrycie wirusa, jest przeprowadzenie badań. Ponieważ nie daje on żadnych objawów. Może jednak uaktywnić się, co prowadzi do zapalenia wątroby typu C. Wtedy natomiast na leczenie może być już za późno.

Jeśli chodzi o zarażenie się tym wirusem, najczęściej dochodzi do niego poprzez kontakt z krwią osoby, która jest nosicielem. Dlatego może to nastąpić w wielu miejscach. Tak samo u fryzjera, jak również podczas różnego typu zabiegów kosmetycznych, chociażby piercingu.

W pierwszym okresie obecności wirusa w organizmie, ten nie daje o sobie znać. Można powiedzieć, iż namnaża się w ukryciu. Jednak, po kilku latach, funkcje wątroby stają się coraz bardziej upośledzone. To, czy osoba zakażona wirusem przeżyje, zależy w dużej mierze od tego, na ile szybko uda się zdiagnozować jego obecność w organizmie. Często jednak osoby nie myślą nawet o wykonaniu badania krwi na obecność wirusa, ponieważ wczesne objawy nie są charakterystyczne.

Z tej racji, kampania „Śląsk wolny od HCV” jest bardzo istotna. Jej celem jest nakłonienie szerszej grupy osób do skorzystania z darmowych badań testowych, które tak naprawdę, co parę lat, należy przeprowadzać profilaktycznie.