Motocykliści zmorą lasu

Motocykliści zmorą lasu

Trwające prace służb, których celem jest ograniczenie ilości kierowców quadów, którzy swoje pojazdy wykorzystują w sposób nieodpowiedzialny.

Niestety, ale wielu z nich to zagrożenie zarówno dla lasu, jak też turystów. Czterokołowe pojazdy typu quad z reguły są bardzo głośne. Jak wiadomo, las to przede wszystkim siedlisko dzikich zwierząt, które nie przywykły do odgłosów silników. Co gorsza, często ich ofiarą pada runo leśne, które pełnia ważną rolę w tamtejszym ekosystemie. Zarówno osoby, które jeżdżą motocrossami jak i quadami zdają się czuć, iż zasady ich nie obowiązują. Nagminnie łamią zasady. Dowodem tego jest ogromna ilość śladów po tego typu pojazdach.

Organizują także nielegalne wyścigi. Policja z Myszkowa, jak również straż leśna i parku krajobrazowego postanowiła skutecznie rozprawić się z tego rodzaju incydentami.

STOP nieodpowiedzialnej jeździe po lesie

Są zmorą dla spacerowiczów jak i rowerzystów. Po kilku przejazdach po konkretnych szlaku, ten staje się podmokły i grząski. Na trasach są także kolejny, które utrudniają poruszanie się. Miłośnicy motocykli ignorują zakazy i las obrali sobie za miejsce, gdzie mogą testować swoje maszyny. Być może wydaje im się, że tak naprawdę nie poniosą za to odpowiedzialność. O wiele łatwiej złapać pirata drogowego, niż jeżdżącą motorem po lesie osobę. Nie oznacza to jednak, iż jest to niemożliwe.

Policjanci prowadzą regularne akcje

Policjanci, w celu ograniczenia ilości nieodpowiedzialnych motocyklistów w lesie, przeprowadzają kontrolę na terenie parku krajobrazowego. Dotyczy to miejscowości Trzebniowa, Gorzkowie, czy Suliszowice. Celem akcji jest również ochrona przyrody, a także infrastruktury turystycznej.

Oprócz osób, które pojazdami mechanicznymi poruszały się po lesie, co jest zabronione, funkcjonariusze zwracali uwagę na osoby, które dopuszczały się kradzieży drewna, czy nieodpowiedniej opieki nad zwierzętami. Planuje się przeprowadzenie kolejnych, tego typu akcji.