Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha: muzeum historyczne dla amatorów lotnictwa i militariów

Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha: muzeum historyczne dla amatorów lotnictwa i militariów

Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha to prywatne Muzeum Lotnictwa, które znajduje się w miejscowości Napoleon, około 80 km od Myszkowa.

Miejsce to prezentuje historię lotnictwa w Polsce od samych jego początków w II RP, aż po czasy współczesne. Szczególny nacisk położony jest jednak na dzieje Bitwy o Anglię i biorących w niej udział polskich lotników.

Eksponaty i wystawy

W zbiorach Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha można znaleźć kilkaset eksponatów ilustrujących historię Lotnictwa Polskiego. Wśród nich na odwiedzających czekają zabytkowe stroje (mundury, kombinezony, kurtki lotnicze), elementy wyposażenia samolotów, np. spadochrony, eksponaty na papierze (dokumentacja, zdjęcia), ale także odznaczenia, przypinki oraz różnego typu przedmioty osobiste należące do pilotów.

Eksponaty zaprezentowane na wystawach stałych muzeum rozwijają następujące tematy: Lotnictwo II RP, Lotnictwo Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (skupiające się na pilotach walczących u boku Francji i Wielkiej Brytanii w trakcie II wojny światowej), Lotnictwo Ludowego Wojska Polskiego czy Lotnictwo Współczesne. Ekspozycje dotyczą również międzynarodowej awiacji: Lotnictwo USA, Kanady, Związku Radzieckiego i Wielkiej Brytanii oraz Lotnictwo Niemieckie okresu II wojny światowej „Luftwaffe”, gdzie zobaczyć można m. in. plakaty propagandowe III Rzeszy.

Niemałą ciekawostkę stanowi strefa nazwana „Rekwizyty z planu filmowego”, gdzie znaleźć można eksponaty związane np. z filmami „Dywizjon 303” oraz „303 Bitwa o Anglię”.

Dodatkowe atrakcje

Celem Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha są działania edukacyjne oraz łączenie pokoleń poprzez szerzenie wiedzy historycznej. Muzeum również regularnie reprezentowane jest i współorganizuje pikniki lotnicze w całym kraju

Wilcze Lotnisko to kolejna, cykliczna atrakcja muzeum, która powraca co roku w okresie od maja do września. Jest to największa plenerowa wystawa lotnicza w całej Polsce, która skierowana jest do wszystkich miłośników militariów i lotnictwa. Można na niej podziwiać eksponaty związane z Dywizjonem 303 oraz z Luftwaffe.

Wilcze Lotnisko organizowane jest na Mazurach, przy drodze Kętrzyn-Gierłoż i może stanowić doskonałe uzupełnienie wizyty w Wilczym Szańcu. Więcej informacji o tych pozostałościach dawnej hitlerowskiej bazy dowodzenia można znaleźć tutaj.

Dokładny adres:

Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha

Napoleon 35A, 42-165 Lipie

Jeden komentarz o “Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha: muzeum historyczne dla amatorów lotnictwa i militariów

Dodaj komentarz