Od baletu do agroturystyki: Łukasz Zasik, laureat nagrody dla najlepszego rolnika z gminy Żarki

Od baletu do agroturystyki: Łukasz Zasik, laureat nagrody dla najlepszego rolnika z gminy Żarki

Łukasz Zasik, pochodzący z Przybynowa w gminie Żarki (powiat myszkowski), otrzymał prestiżowe wyróżnienie – nagrodę specjalną dla najlepszego rolnika właśnie z gminy Żarki. Jego unikalna historia, mówiąca o przejściu od bycia jedynym baletmistrzem w kraju do miłośnika koni i założyciela stajni oraz gospodarstwa agroturystycznego, zasługuje na szczególne uznanie.

Po zakończeniu udanej kariery solisty baletowego, w trakcie której występował na scenach teatrów w całej Polsce i na całym świecie, oraz zdobyciu dyplomu na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Zasik postanowił wrócić do swoich korzeni. Powrócił do malowniczego Przybynowa, by spełnić swoje najgłębsze ambicje.

„Zawsze marzyłem o prowadzeniu własnego gospodarstwa, a przede wszystkim stajni. Obecnie jest tu i rola, i konie, i turystyka” – podkreślał szczęśliwy laureat nagrody, Łukasz Zasik. Jego marzenie stało się rzeczywistością – otworzył stajnię i gospodarstwo agroturystyczne pod wspólną nazwą „Stajnia Lotara”, położone przy międzygminnym szlaku konnym Koziegłowy – Poraj – Żarki. „Podstawą Stajni Lotara była miłość do koni i natury oraz hektar ziemi z malowniczym widokiem na dolinę” – dodawał Zasik.

W 2015 roku powstał pierwszy budynek gospodarczy, a dwa lata później, w 2017 roku pierwsze konie zamieszkały stajnię. Aktualnie teren gospodarstwa obejmuje 15 hektarów, głównie łąk i padoków. Obecnie dziesięć koni ma przyjemność mieszkać w stajniach miejscowości.