Województwo śląskie nawiedzone przez superkomórkową burzę: najwięcej interwencji straży pożarnej miało miejsce w Częstochowie

Województwo śląskie nawiedzone przez superkomórkową burzę: najwięcej interwencji straży pożarnej miało miejsce w Częstochowie

W nocy z 8 na 9 czerwca, województwo śląskie doświadczyło potężnej, superkomórkowej burzy. Szczególnie dużo pracy związanej z jej skutkami mieli strażacy działający na terenie powiatu częstochowskiego.

Podczas nocnej zmiany od soboty do niedzieli, na obszarze śląskim miały miejsce gwałtowne burze. W krótkim czasie niebo nad Częstochową rozbłysło światłem piorunów, a w niektórych dzielnicach tego miasta spadły także opady gradu. Mimo że burza nie spowodowała dużych szkód, strażacy pracowali przez całą noc – pomagali m.in. w usuwaniu wody z zalanych posesji i drogowych arterii.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach informowała, że w godzinach od 21:00 dnia 08.06.2024 do 6:00 dnia 09.06.2024 odnotowano łącznie 27 interwencji, z czego największa liczba – 10 przypadków – miała miejsce na terenie powiatu częstochowskiego. Połowa interwencji była związana ze szkodami spowodowanymi przez silny wiatr, a pozostałe 13 przypadków dotyczyło problemów wynikających z intensywnych opadów atmosferycznych – takie informacje przekazał Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Na terenie Częstochowy strażacy mieli wiele interwencji, m.in. na ulicy Bialskiej, gdzie obfite opady spowodowały zalanie skrzyżowania ulic Bialskiej i Kieleckiej. Na usuwanie wody z ulic Bialskiej i Mazowieckiej strażacy poświęcili ponad 2,5 godziny. Duże ilości wody zgromadziły się również na ulicy Pułaskiego. Aktualnie skutki nocnych burz w Częstochowie zostały już usunięte.