Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach: wyprawa w przeszłość do świata dawnych technik rzemieślniczych z regionu
Wizyta w Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach to prawdziwa podróż w czasie. Na miejscu można poznać tajniki pracy młynarzy, kołodziejów, szewców czy bednarzy.
Budynek wiekowego młyna
Muzeum Dawnych Rzemiosł mieści się przy ul. Ofiar Katynia 5 w Żarkach, ok. 8 km od Myszkowa. Jej siedzibę stanowi stary młyn elektryczny, pochodzący z lat ’20/’30 XX wieku, co doskonale podkreśla charakter ekspozycji muzealnej. Miejsce to jest relatywnie nowe, gdyż po tym jak zostało poddano gruntownej renowacji, działa jako muzeum od 2015 roku.
Warto również dodać, że Muzeum Dawnych Rzemiosł zostało wyróżnione i otrzymało nagrodę za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w kategorii „Zrewitalizowany Obiekt Użyteczności Publicznej” za rok 2016.
Dawne sprzęty i techniki rzemieślnicze
Wystawy stałe muzeum omawiają pięć głównych rzemiosł regionu: młynarstwo, piekarstwo, bendarstwo, kołodziejstwo i szewstwo. Można tam więc zobaczyć oryginalne wyposażenie dawnego młyna oraz różnego typu urządzenia i maszyny służące do wyrobu poszczególnych produktów.
Muzeum Dawnych Rzemiosł pozwala odkryć dawne techniki rzemieślnicze i tradycje wyrobników z regionu. Bogatą kolekcję autentycznych eksponatów dopełniają prezentacje multimedialne i gry interaktywne, miejsce to spodoba się więc wszystkim odwiedzającym bez względu na wiek. Program tego miejsca to także warsztaty, w tym robienia mąki oraz cykliczne imprezy, takie jak Industriada czy Juromania.
Miejsce to przybliża również postać Piotra Steinkellera, czyli dawnego właściciela miasta Żarki, a na pożegnanie każdy z odwiedzających otrzymuje sakiewkę pełną mąki na pamiątkę.
Tuż obok muzeum stoi rząd zabytkowych, murowanych stodół. Obecnie służą one jako targ, gdzie można zakupić wyroby współczesnych rzemieślników z regionu.
Cennik Muzeum Dawnych Rzemiosł 2022
Obecnie cennik do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach prezentuje się następująco:
Bilet ulgowy: 19 zł
Bilet normalny: 22 zł
Bilet grupowy (grupa od 15 osób): 17 zł za osobę
Bilet rodzinny (do 5 osób): 55 zł
Muzeum Dawnych Rzemiosł czynne jest codziennie w godzinach od 08:00 do 16:00 lub od 10:00 (w weekendy). Miejsce to zamknięte jest w każdą niedzielę w sezonie zimowym.
Podróż w przeszłość. Daje do myślenie, jak bardzo nasza technika i rzemiosło się rozwinęły. Karkołomne kiedyś czynności, są teraz prostsze niż kiedykolwiek.