Alpakarnia Alpakacafe: bliskie spotkania z alpakami

Alpakarnia Alpakacafe: bliskie spotkania z alpakami

W Poczesnej, około 25 kilometrów od Myszkowa, znajduje się wyjątkowe miejsce na mapie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Alpakarnia Alpakacafe to wspaniała rodzinna atrakcja, która zdecydowanie zasługuje na odwiedziny.

Alpakacafe: na czym polega jej wyjątkowość?

Alpakarnia Alpakacafe to wyjątkowa atrakcja zlokalizowana w Poczesnej. Miejsce to leży na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pod Częstochową, pomiędzy wsiami Poczesna i Nowa Wieś, w okolicach trasy DK1. Mieszka tam ponad setka alpak w szerokiej gamie kolorów i około 20 różnych innych gatunków zwierząt. Przede wszystkim stałymi mieszkańcami Alpakarni są – jak sama nazwa wskazuje – przemiłe, puchate alpaki. Zostały one wyselekcjonowane z międzynarodowych hodowli przez właściciela tego miejsca, a o ich zdrowie, dobre samopoczucie i rozwój dbają pracownicy Hodowli Cygnus.

Gospodarstwo zamieszkują jednak również inne gatunki stworzeń, nie tylko alpaki – można tam spotkać również kozy, owce, zebry, osły z gatunku Poitou, surykatki, kangury, kucyki, emu oraz majestatyczne wielbłądy dwugarbne. Od niedawna miejsce to zamieszkują również niewielkie małpki z gatunku Marmozetta, które pochodzą z Ameryki Południowej oraz wiewiórczaki trójbarwne, a w maju nowymi mieszkańcami zostaną lemury katta, które zajmą teren nowo wybudowanej woliery zewnętrznej.

Największą zaletę tego unikatowego miejsca stanowi bliski kontakt ze zwierzętami – alpaki są bardzo przyjazne i oswojone z ludźmi, chętnie przyjmują od nich smakołyki i odwdzięczają się możliwością pogłaskania ich niezwykle miękkiego futra. Każdy odwiedzający może swobodnie spacerować wśród zwierząt, karmić i dotykać je.

Na zwieńczenie: wizyta w kawiarni i sklepiku

Po mile spędzonym czasie w bliskim towarzystwie zwierząt warto zajrzeć do tamtejszej kawiarni. Serwowane są tam pyszne lody i szeroki wybór ciast marki Consonni, a także kawa w różnych odsłonach. By nadal cieszyć oczy zwierzętami, kawiarnia oferuje okna z widokiem prosto na alpaki. Natomiast po odpoczynku i na zwieńczenie swojej wizyty w Alpakacafe warto zajrzeć do tamtejszego sklepiku, gdzie na sprzedaż oferowane są różnego typu ręczne wyroby. Można tam znaleźć między innymi produkty wykonane ze 100% wełny alpak, częściowo pochodzącej właśnie od mieszkańców Alpakacafe w Poczesnej: ciepłe skarpetki, swetry, poncha, czapki, rękawiczki, szale, rożki niemowlęce, ale także szydełkowe lub pluszowe maskotki mini-alpak oraz handmade pamiątki z Peru w charakterystycznej kolorystyce, np. bransoletki czy plecaki.

Dodatkowe atrakcje

Alpakarnia przygotowała również ofertę zorganizowanych zajęć grupowych – wycieczek szkolnych, odwiedzin grupowych, a dodatkowo do dzieci kierowane są warsztaty alpako-terapii, prowadzone pod okiem wykwalifikowanych trenerów i pedagogów. Warsztaty są bardzo profesjonalne i poza bliskim kontaktem ze zwierzętami zawierają w sobie elementy sensoryki oraz zajęć manualnych i sportowych. Można tu także zorganizować różne imprezy okolicznościowe, dzięki obecności dużej sali, znajduje się tam również plac zabaw. Miejsce to oferuje również komercyjną sprzedaż alpak oraz wsparcie w tworzenia własnych stad.

Bilety do Alpakarnia Alpakacafe to koszt 20 zł. Dzieci do 3 roku życia wchodzą za darmo. Miejsce to otwarte jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.

Warto dodać, że motto Alpakarni Alpakacafe to „Dzień bez alpak to dzień stracony!”. Po wizycie w tym miejscu wszyscy odwiedzający zdecydowanie podzielą ten pogląd!

Dokładny adres:

Alpakarnia Alpakacafe

ul. Sadowa 1,

42-262 Poczesna