Ciekawe atrakcje turystyczne wokół Myszkowa

Ciekawe atrakcje turystyczne wokół Myszkowa

Powiat myszkowski i jego okolice skrywają wiele ciekawych atrakcji turystycznych: od historycznego grodziska, po zabytkowy kościół z 500-letnią lipą czy muzeum regionalne. Poznaj najciekawsze propozycje na weekendowe wycieczki po regionie!

 

Gród Królewski na Górze Birów

Niepozorny Ogrodzieniec, położony około 20 kilometrów od Myszkowa, skrywa prawdziwą perełkę historyczną całego regionu. Na obrzeżach miasteczka znajduje się Góra Birów – jest to atrakcja turystyczna, która odtwarza wygląd dawniej funkcjonującego w tym miejscu grodu zwanego Wilczą Szczęką.

Dziś w tym grodzisku, czyli pozostałości po wyżynnej osadzie obronnej – podziwiać można ruiny wałów i umocnień obronnych, kurhanów i placu zwanego majdanem oraz rekonstrukcje zabudowań mieszkalnych i wieży warownej. Tamtejsze wystawy tematyczne ukazują to, jak ubierali się dawni mieszkańcy tej osady i w jaki sposób zdobili oraz czym wyposażali swoje domostwa. Okolice te stanowiły bardzo rozsądny wybór jeśli chodzi o zaaranżowanie grodu i zostały bardzo sprytnie zaadaptowane przez jego dawnych mieszkańców – obszar ten wykazuje naturalne właściwości ochronne przed atakami nieprzyjaciela, dzięki obecnym tam licznym blokom, jaskiniom i ostańcom skalnym. Położenie osadu na wysokości dodatkowo pozwalało na stałą obserwację otoczenia.

W miejscu tym przeprowadzono skrupulatne wykopaliska i badania archeologiczne, które pozwoliły na ustalenie wyglądu dawnego grodu z dużą dokładnością. W czasie ich trwania odkryto wiele najróżniejszych znalezisk, pochodzących z różnych epok: krzemienne narzędzia, akcesoria tkackie, groty strzał, fragmenty poroży reniferów, podkowy oraz gliniane naczynia. Część artefaktów wskazuje na to, że pierwsza osada pojawiła się w tym miejscu aż 30.000 lat temu, a ostatnia w czasie średniowiecza.

Bilety za zwiedzanie Grodu Królewskiego na Górze Birów wynoszą 6 zł za ulgowy i 8 zł za normalny.

 

500-letnia lipa

Na placu przed kościołem pw. św. Jacka i św. Marii Magdaleny w Kroczycach, niecałe 30 kilometrów pod Myszkowem, stoi masywne drzewo z gatunku lipa. Na pierwszy rzut oka nie zdradza ono jednak swojego nobliwego wieku – warto jednak wiedzieć, że roślina ta ma około 500 lat. Wrażenie robi również rozmiar tej wiekowej lipy: jej obwód pnia wynosi 5,6 metra zmierzony na wysokość 1,3 metra, natomiast wysokość całkowita drzewa wynosi aż 20 metrów. Drzewo to stanowi obecnie regionalny pomnik przyrody.

Warto również odwiedzić sam kościół św. Jacka i św. Marii Magdaleny, który powstał w XIII wieku. W jego wnętrach znaleźć można imponujący ołtarz zbudowany na wzór groty w Lourdes. Co więcej, za jego budulec posłużyły okoliczne skały.

 

Muzeum im. Zygmunta Krasińskiego

W Złotym Potoku, około 20 kilometrów od Myszkowa, znaleźć można rodzinny dworek Krasińskich, który zbudowany został w 1829 roku w stylu klasycystycznym. Zygmunt Krasiński odwiedził to miejsce trzykrotnie: w 1849 roku z rodziną, w 1852 roku samotnie i w 1857 roku ponownie z żoną i dziećmi. Ostatnia wizyta miała miejsce niedługo przed wyjazdem poety do Paryża. Wtedy też udawał się on na liczne, rodzinne spacery po okolicy, przy okazji nadając nazwy różnym tamtejszym elementom krajobrazu, np. stawom.

Od 2008 roku przestrzeń dworku zajmuje Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego. Wśród jego stałych eksponatów znaleźć można zbiory związane z rodem Krasińskich, np. pierwsze wydania wybranych dzieł Zygmunta Krasińskiego, portrety członków rodziny, dekoracje, takie jak popiersia, poroża czy zabytkowe meble, a także pianino marki Érard, kupione przez Zygmunta jako prezent. Na instrumencie tym miał okazję grać sam Fryderyk Chopin. W muzeum organizowane są również wystawy czasowe. Obecnie działa tam ekspozycja zatytułowana „Wrześniowym szlakiem 7. Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939.”.

Ceny biletu wstępu do Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku wynoszą 4 zł za ulgowy i 6 zł za normalny.