Huta Szkła Zawiercie: historia, wyroby, zwiedzanie
Huta Szkła Zawiercie, zwana też Kryształową Hutą to ciekawa atrakcja zlokalizowana w Zawierciu, około 13 kilometrów od Myszkowa. Jest to miejsce o długiej, ponad stuletniej historii, w którym produkuje się wyroby ze szkła kryształowego.
Historia Huty Szkła Zawiercie
Huta szkła w Zawierciu powstała w 1880 roku. Kolejne lata przynosiły zmiany właścicieli, ale i gwałtowny rozwój oraz modernizację fabryki. Jej działalność została na krótko zawieszona w czasach I wojny światowej. Już w 1918 roku wrócono tam do produkcji szkła, i to z prędkim sukcesem, czego dowodziły liczne nagrody, rozszerzanie asortymentu oraz fakt, że szkło z Zawiercia wylądowało na słynnych transatlantykach MS Batory i MS Piłsudski. Po II wojnie światowej hutę znacjonalizowano. Lata ‘50 i ‘60 to rozwój wzornictwa przemysłowego w hucie w Zawierciu i akcentowanie strony estetycznej wyrobów oraz wzmożony eksport tamtejszych wyrobów do Francji, Niemiec, Belgii, Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Od 1986 roku huta skupiła się na produkcji szkła kryształowego.
Jeszcze do 2017 roku huta ta znajdowała się na liście Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Współcześnie w fabryce wykonywane są wyroby szklane, które wykorzystywane są w profesjonalnej gastronomii, ale także w domach, jako artykuły gospodarstwa domowego, np. kieliszki i szklanki oraz ozdoby. Wiele z tamtejszych produktów jest ręcznie dmuchana, formowana i dekorowana, a tylko w niektórych przypadkach wykorzystuje się pracę maszynową.
Zwiedzanie zakładu z przewodnikiem
Fabryka oferuje możliwość zwiedzania zakładu produkcyjnego wraz z demonstracją narzędzi i metod wytwarzania kryształowych produktów oraz poznawaniem tajników topienia, formowania, dmuchania, polerowania oraz zdobienia szkła. Podczas wycieczki można również z bliska zobaczyć, w jaki sposób maszynowo na linii automatycznej powstają szklanki i kieliszki, a także w jaki sposób przebiega proces mieszania i dozowania surowców. Przewodnicy ukazują również w jaki sposób wyglądają ostatnie szlify w gotowych wyrobach, a więc ich zdobienie, grawerowanie i pakowanie.
W ramach zwiedzania huty w Zawierciu można się również udać do tamtejszego muzeum szklarstwa. Przygotowana tam ekspozycja ukazuje jak dawniej wyglądało szklane wzornictwo w Polsce. Natomiast po wizycie w fabryce i muzeum można zajrzeć do przyzakładowego sklepiku, gdzie można z bliska obejrzeć gotowe, szklane produkty, a także je zakupić.
Wycieczka z przewodnikiem po Hucie Szkła Zawiercie trwa około 1,5 godziny.
Dokładny adres:
Huta Szkła Zawiercie
Towarowa 18,
42- 40 Zawiercie