Narodowe czytanie w Myszkowie

Narodowe czytanie w Myszkowie

Już 4-go września odbywa się po raz kolejny akcja pod tytułem „Narodowe Czytanie”. Również w Myszkowicach będzie można usłyszeć fragmenty książki Gabrieli Zaporowskiej – „Moralność Pani Dulskiej”. Na całe wydarzenie zapraszają: starosta Myszkowski, p. Piotr Kołodziejczyk oraz Burmistrz Miasta Myszkowa, p. Włodzimierz Żak. Wydarzenie odbywa się na placu przed Miejskim Domek Kultury w Myszkowie. Start o godzinie 11.00.

Jaki jest cel takiej inicjatywy?

Żyjemy w świecie owładniętym przez technologię. Na każdym kroku spotyka się ludzi, zarówno młodszych, jak również starszych, którzy nieustannie wpatrują się w ekrany telefonów. Śledzenie newsów z Polski i świata, przeglądanie mediów społecznościowych i wiele innych czynności to nawyki, dla których czytanie jest przyjemną alternatywą.

Pozytywny wpływ czytania na mózg

Czytanie książek przede wszystkim poszerza zasób słownictwa. Dodatkowo stymuluje obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć. W badaniach wykazano, że osoby, które czytają regularnie, są mniej podatne na wystąpienie takich chorób jak Alzheimer. Co więcej czytanie książek rozwija wyobraźnię. W czasach Internetu, dostępu do książek w postaci cyfrowej warto także promować jej papierowe, tradycyjne formy. Dlaczego? Przede wszystkim pozwala to odpocząć oczom od światła komputerów, jak również telefonów, które emitują ekrany. Co więcej, osoby, które mają problemy ze snem, a korzystają z urządzeń elektrycznych wieczorem, mogą zastąpić je właśnie dobrą lekturą. Pozwoli to na wyciszenie myśli, jak też ułatwi zasypianie.

Nowe połączenia w mózgu

Za funkcjonowanie mózgu, jak również pamięć, koncentrację, zdolności analityczne odpowiadają neurony. To połączenia w mózgu, którymi przesyłane są impulsy elektryczne. Czytanie pozwala na tworzenie nowych połączeń, co ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Tak naprawdę czynność ta powinna iść w parze z aktywnościami fizycznymi. W ten sposób można zadbać o przysłowiowe ciało oraz duszę. Dodatkowo lektury to świetny sposób na poszerzenie horyzontów i zdobycie nowej wiedzy.