Nowe bezpośrednie połączenie kolejowe z Częstochowy do lotniska w Pyrzowicach

Nowe bezpośrednie połączenie kolejowe z Częstochowy do lotniska w Pyrzowicach

W najnowszym planie przewozów Koleje Śląskie wdrażają bezpośrednie połączenie z Częstochowy do lotniska w Pyrzowicach, które będzie realizowane przez Myszków i Zawiercie. Ten ruch zapewni większą liczbę połączeń między Częstochową a Myszkowem, zwiększając ich liczbę z 25 do 35. Dodatkowo PKP Intercity wprowadzi dodatkowe 10 połączeń.

Zgodnie z tradycją, nowy plan jazdy kolei wchodzi w życie w drugą niedzielę grudnia. Najważniejszą modyfikacją dla mieszkańców Częstochowy będzie wprowadzenie bezpośredniego kursu na lotnisko w Pyrzowicach. Pociąg zatrzyma się na nowo wybudowanej stacji, która znajduje się kilkaset metrów przed terminalem, co umożliwi podróżowanie na lotnisko za pomocą komunikacji publicznej.

Te zmiany stały się realne dzięki odnowieniu i elektryfikacji linii kolejowej Zawiercie – Pyrzowice – Tarnowskie Góry, która była nieeksploatowana od wielu lat. Kluczowym czynnikiem dla Częstochowy była jednak konieczność remontu węzła kolejowego w Katowicach oraz trasy w stronę Zawiercia, przez co nie było możliwości dodania więcej pociągów z Katowic na lotnisko. W rezultacie pociągi na lotnisko będą teraz kursować z Częstochowy.