Od lutego można składać wnioski o 500+

Od lutego można składać wnioski o 500+

Od 1 lutego 2023 roku można składać elektroniczne wnioski o świadczenie „Rodzina 500 plus” na kolejny okres świadczeniowy. Okres ten trwa od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024.

Gdzie składać wnioski?

Wnioski można składać przez profil PUE ZUS, bankowość elektroniczną, portal Emp@tia lub aplikację mZUS dostępną na urządzenia mobilne. Świadczenie jest wypłacane bezgotówkowo na wskazany rachunek bankowy. ZUS założy profil PUE automatycznie, jeśli wniosek został złożony przez bank lub portal Emp@tia. Świadczenie przysługuje również obywatelom UE i cudzoziemcom z legalnym pobytem w Polsce.

500+ dla obcokrajowców

Świadczenie wychowawcze przysługuje obcokrajowcom z prawem do pracy w Polsce, w tym obywatelom UE i cudzoziemcom z legalnym pobytem. Aby ubiegać się o świadczenie, należy dołączyć dokument potwierdzający pobyt i dostęp do rynku pracy. Obywatele Ukrainy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. z powodu konfliktu zbrojnego, muszą złożyć wniosek na specjalnym formularzu SW-U w języku ukraińskim. Wniosek można złożyć przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.