Pomysł na weekend: Skały Mirowskie ze słynną Jaskinią Stajnią

Pomysł na weekend: Skały Mirowskie ze słynną Jaskinią Stajnią

Skały Mirowskie to grupa skał położona około 15 kilometrów od Myszkowa. Jest to popularny kierunek wycieczek turystycznych w regionie, jak również miejscówka znana wśród amatorów wspinaczki skalnej oraz pasjonatów speleologii.

150 różnych dróg wspinaczkowych

Skały Mirowskie to grupa skał o zróżnicowanej wysokości od 5 do 30 metrów, zbudowanych z twardych wapieni skalistych, która znajduje się na Wyżynie Częstochowskiej, na obszarze powiatu myszkowskiego. Obszar ten ciągnie się od zamku w Mirowie do zamku w Bobolicach i przebiega wzdłuż znanej trasy turystycznej – Szlaku Orlich Gniazd.

Jako że na tym terenie znajduje się ponad 150 wytyczonych dróg wspinaczkowych o skali trudności Kurtyki od II do VI, Skały Mirowskie stanowią popularny cel wypraw wspinaczkowych. Każda poszczególna formacja ma swoją nazwę, a wśród nich znana jest skała Grzyb, Trzy Siostry i Turnia Kukuczki. Na ich obszarze znajduje się również wiele jaskiń.

Wśród nich w szczególności wyróżniają się dwie: Jaskinia Sucha – najdłuższa, o długości 75 metrów oraz Jaskinia Stajnia, która ma 36 metrów długości i stanowiła jakiś czas temu strefę wykopalisk archeologicznych – co więcej, dokonano w niej ważnego odkrycia.

Bobolus Jurajski

W 2008 roku grupa archeologów z Uniwersytetu Szczecińskiego odkryła w jaskini szczątki neandertalczyka, a dokładniej trzy zęby trzonowe. Było to unikatowe i przełomowe odkrycie – dotychczas nigdzie wcześniej w Polsce nie natrafiono na fragmenty ciał neandertalczyków, a jedynie na ślady ich bytności, jak obozowiska. Są to również najstarsze ludzkie szczątki, na jakie dotychczas natknięto się na obszarze Europy Środkowej. Znaleziono je w warstwie pochodzącej sprzed 100-80 tysięcy lat.

W Jaskini Stajni natrafiono również na inne, ważne znaleziska: krzemienne narzędzia do cięcia skór i obrabiania kości, wisiorek wykonany z ciosu mamuta ze wzorem w postaci małych, nieregularnych nakłuć, paleniska, wyroby z poroża renifera oraz fragmenty kości wymarłych mamutów i nosorożców włochatych.

„Polski” Homo neanderthalensis prędko uzyskał pieszczotliwie określenie: „Bobolus Jurajski”.

Filmowy Zamek w Mirowie

W pobliżu Skał Mirowskich znajduje się również inne, warte odwiedzenia miejsce. Jest to Zamek w Mirowie, a właściwie jego ruiny, który powstał w połowie XIV wieku. Budowla leży w Mirowie, na Szlaku Orlich Gniazd. Początkowo pełniła ona funkcję strażnicy, a w późniejszym czasie rozbudowano ją i przemianowano na zamek rycerski. Współcześnie ta zabytkowa konstrukcja znajduje się w prywatnych rękach rodziny Laseckich, a jej właściciele prowadzą szeroko zakrojone prace zabezpieczające i rekonstrukcyjne pod nadzorem specjalistów.

Obecnie niedozwolone jest wchodzenie do środka zamku i zwiedzanie jego wnętrz, jednak w planach jest udostępnienie go dla turystów oraz otwarcie w nim muzeum.

Warto dodać, że Zamek w Mirowie stanowił plan zdjęciowy kilku polskich filmów. Nakręcono tam sceny do takich obrazów, jak: „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego zatytułowanej „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic” oraz „Powidoki” Andrzeja Wajdy.