Wprowadź pozytywne zmiany do swojego życia
Przez całe życie człowiek wykształca w sobie różnego typu nawyki: związane z godzinami, w których zasypia, wstaje, je. Nawyki są drugą naturą człowieka. Mogą być bardzo pomocne, o ile są to tak zwane: pozytywne nawyki. Behawioryzm poświęca sporo miejsca nawykom dlatego właśnie, że praca nad nimi może wprowadzić do życia powiew świeżego powietrza.
Ludzie sukcesu radzą
Dostęp do sieci, obecność w social media różnych osób, także tych, które odniosły lub odnoszą oszałamiające sukcesy, przekłada się na ilość złotych myśli i porad, które można znaleźć. Jednak, w wielu przypadkach te rady wydają się absurdalne, nieadekwatne do przeciętnego życia lub po prostu zbyt trudne do wykonana. W gruncie rzeczy, nie każdy codziennie marzy o tym, że kiedyś będzie pływać prywatnych jachtem, by budować swój wieżowiec. Realizm jest ważnym elementem życia. Odpowiednie podejście i nastawienie potrafią pomóc w sytuacjach kryzysowych, ale też w błahych i codziennych. Warto jednak od czasu do czasu poddać swoje nawyki analizie, by sprawdzić, czy może są jakieś mniejsze lub większe rzeczy, które mogą ulec zmianie na lepsze.
Po co w ogóle się zmieniać?
Tak naprawdę nawet niewielki zmiany mogą mieć spory wpływ na życie, osobowość, a nawet karierę. Często, są to z pozoru niewinne rzeczy. Nawet 15 minut rozciągania, każdego dnia po przebudzeniu, wykonywane regularnie, przekłada się ne elastyczność ciała, jego gibkość i ogólne samopoczucie. Co więcej, wyrabianie w sobie regularności i systematyczności, może być pomocne także przy okazji innych czynności. Dodatkowo, dokonywanie nawet niewielkich zmian w życiu, buduje charakter, wymaga stawiania sobie wyzwań, a także stymuluje mózg do pewnych zmian we wzorcach postępowania. Taka stymulacja również ma wpływ na funkcjonowanie mózgu, powstawanie nowych połączeń pomiędzy neuronami.
Innymi, wartymi wyrobienia sobie nawykami, jest chociażby czytanie. I nie chodzi tutaj o przeglądanie Internetu, a o czytanie książek. Nawet 30 minut dziennie. Warto jednak korzystać z wersji papierowych. Dlaczego? Przede wszystkim i tak już wystarczająco dużo czasu spędzamy wpatrzeni w rozświetlone ekrany monitorów, czy smartfonów. Oczy również potrzebują odpoczynku. Jeśli ktoś obawia się o brak miejsca na półkach, na nowe książki, zawsze może zacząć regularnie korzystać z biblioteki.
Również doskonałym sposobem na bliższe poznanie siebie, wyciszenie myśli, odzyskanie wewnętrznej równowagi, jest regularna medytacja. Oczywiście, na początku bywa to zadanie trudne. Już po krótkiej chwili, mimowolnie, w głowie pojawiają się myśli, obrazy, mniej lub bardziej ze sobą powiązane. Warto dlatego zaczynać od kilku minut.
Równolegle do medytacji można także ćwiczyć świadome oddychanie. Umiejętność ta jest bardzo pomocna w stresowych, kryzysowych sytuacjach. Kontrola nad oddechem ułatwia kontrolę zarówno nad ciałem, jak również emocjami i myślami, dlatego niejednokrotnie może ułatwić zachowanie lub przywrócenie wewnętrznej równowagi, gdy jest to niezbędne.