Zapraszamy na odpust parafialny św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Myszkowie

Zapraszamy na odpust parafialny św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Myszkowie

Tradycyjne święto religijne, jakim jest odpust w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Myszkowie, co roku przyciąga tłumy wiernych nie tylko ze względu na swoje duchowe walory. To także okazja do poczęstowania się lokalnymi specjałami i zakupu różnorodnych produktów z około stu barwnych straganów, które rozstawiane są podczas tego wydarzenia. Uważany jest za jeden z największych odpustów w całym regionie.

W tym roku, słynny odpust z licznymi straganami odbędzie się 12 maja. Tradycyjnie, uroczystości organizowane są w najbliższą niedzielę po dniu 8 maja (chyba że to jest niedziela), który jest dniem patrona parafii – św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Na straganach obecne będą zarówno zabawki, jak i obrazki w technologii 5D, jak deklaruje reklama, czy srebrna biżuteria. Znaleźć można tam również fajerwerki, balony oraz słodkości takie jak wata cukrowa czy obwarzanki. Wśród tutejszych specjałów, dostępny będzie również chleb tatarczuch wyprodukowany z mąki gryczanej, wody, mleka i drożdży. Jest to bezglutenowy specjał regionu myszkowskiego, a konkretnie miejscowości Żarki. Tatarczuch sprzedawany jest na wagę, a jego wyjątkowość doceniło także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które wpisało go do rejestru produktów regionalnych i tradycyjnych województwa śląskiego.