Akcja policyjna „Alkohol i narkotyki”
Akcja zakrojona była na szeroką skalę. Wraz z policjantami ruchu drogowego, i prewencji, wzięli w niej udział także funkcjonariusze wydział kryminalnego. W sumie kontroli poddano 500 kierujących.
Tego typu akcje są potrzebne
Istotnym elementem działań było wychwycenie kierowców, którzy pojazdy kierują pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. Jak wiadomo jest to poważne wykroczenie drogowe. Co roku, na polskich drogach, dochodzi do tragicznych sytuacji z udziałem pijanych kierowców. Dlatego tego typu akcje mają za zadanie przeciwdziałać ewentualnym, niebezpiecznym sytuacjom. W wyniku przeprowadzonej akcji zatrzymano 5-ciu kierowców, którzy pojazd prowadzili pod wpływem alkoholu. Dodatkowo, dwóch kierowców było pod wpływem substancji odurzających. Wśród zatrzymanych, były osoby, które posiadały sądowny zakaz prowadzenia pojazdów. Jedna, z zatrzymanych osób w ogóle nie posiadała uprawnień. Tego typu wykroczenie, jak jazda pod wpływem alkoholu, to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności na okres do 2 lat. Możliwa jest także utrata prawa jazdy na okres do 10 lat.
Jak widać problem jest w dalszym ciągu aktualny
Chociaż to niewielki wycinek i nie może stanowić tak zwanej grupy kontrolnej, widać, że problem istnieje w dalszym ciągu. Na 500 przeprowadzonych kontroli, udało się złapać 5 pijanych kierowców oraz dwóch, którzy pojazd prowadzili pod wpływem narkotyków. Prawie połowa tych osób nie miała prawa prowadzić auta, z uwagi na brak uprawnień lub ich wstrzymanie z instancji sądu. Dlatego policja planuje przeprowadzenie kolejnych akcji. Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w dużej mierze zależne jest od tego, czy biorą w nim udział osoby odpowiedzialne. Brawurowa jazda, zwłaszcza pod wpływem alkoholu, często kończy się tragicznie. Co gorsza, te skutki są tragiczne dla osób postronnych.
Będzie więcej takich akcji
Tego typu działania prowadzone przez policję, najczęściej przypadają na okresy świąteczne. Popularna jest akcja „Znicz”, która ma miejsce przy okazji obchodów Dnia Zmarłych, 1 listopada. Kontrole prowadzone są na szeroką skalę także w okresie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych. Jednak są to terminy, które kierowcy znają. Niespodziewane akcje są o wiele bardziej efektywne. A przede wszystkim ukazują, iż problemy jest realny.
Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu
Dopuszczalna ilość stężenia alkoholu we krwi to 0,2 promila. Czyli jego zawartość w wydychanym powietrzu nie może przekroczyć 0,1 mg/l. Polskie prawo przewiduje dwa stany, w których może znajdować się kierowca: stan po spożyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. W pierwszym przypadku maksymalne stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila. Powyżej 0,5 mamy już do czynienia z kierowcą, który pojazd prowadzi w stanie nietrzeźwości. I oczywiście prywatne odczucia prowadzącego, co do jego stanu są bez znaczenia. Jedynym, wymiernym sposobem oceny stanu trzeźwości jest przeprowadzenie kontroli, jak też ewentualnych badań krwi. Z uwagi na dwa, oddzielne czyny, są one także inaczej traktowane przez prawo. Jazda po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem, natomiast jazda w stanie nietrzeźwości to już przestępstwo. W przypadku takiego wykroczenia można spodziewać się grzywny, cofnięcia uprawnień, czy kary pozbawienia wolności.