Pustynia Błędowska: unikatowa destynacja turystyczna w okolicach Myszkowa
Pustynia Błędowska to unikatowe miejsce na mapie Polski i Europy: to jedyna pustynia w kraju i największa na całym kontynencie. Miejsce to położone jest około 40 km od Myszkowa (około 1 godzina jazdy) i zdecydowanie warte jest odwiedzenia. Pustynia Błędowska oferuje niezrównany krajobraz i unikatowy mikroklimat oraz nadaje się na kierunek wycieczki zarówno rodzinnej, jak i solo.
33 km kwadratowe piasków śródlądowych
Nazwę Pustynia Błędowska ukuł XIX-wieczny polski geograf – Wacław Nałkowski. Określenie to wprawdzie nie jest do końca precyzyjnie pod kątem klimatycznym (sporna jest kwestia wilgotności i poziomu opadów), ale zdecydowanie wywołuje intrygujące skojarzenia i zdążyło się już na stałe wpisać do codziennego języka Polaków.
Pustynia Błędowska ma powierzchnię 33 km², niemal 10 km długości i około 4 km szerokości oraz znajduje się na styku województwa małopolskiego i śląskiego, w otoczeniu trzech miejscowości: Kluczy, Chechła i Błędowa oraz na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Przez Pustynię Błędowską przepływa rzeka Biała Przemsza. Warto dodać, że w minionych wiekach powierzchnia „polskiej Sahary” była znacznie większa i sięgała nawet 150 kilometrów kwadratowych.
Zwiedzanie Pustyni Błędowskiej: gdzie się wybrać?
Zwiedzanie Pustyni Błędowskiej warto rozpocząć od punktu Czubatka, który znajduje się w okolicach miejscowości Klucze. Ta wieża obserwacyjna oferuje lornetę oraz oczywiście spektakularne doświadczenia wzrokowe, a tuż pod nią czeka zadaszona strefa do odpoczynku z drewnianymi ławkami. Tuż obok znajdują się także pozostałości po niemieckim centrum dowodzenia z czasów II wojny światowej. Takich punktów widokowych jest na pustyni kilka, a przy każdym z nich ulokowano bezpłatny parking.
Również przy miejscowości Klucze znajduje się najsłynniejsza atrakcja pustyni, a mianowicie Róża Wiatrów. Poza spektakularnym widokiem na okolice, rozciągającym się prosto z drewnianych platform, można tam znaleźć również foodtrucki i stoiska gastronomiczne oraz historyczną pamiątkę – wojskowe działa. Trzeci ze znanych punktów widokowych – Wzgórze Dąbrówka (355 m n.p.m.) – można natomiast znaleźć w miejscowości Chechło. Mieści się tam betonowa platforma oraz dawny bunkier, zwany „bunkrem Rommla” lub „Rommlówką”. Co ciekawe, regularnie odbywają się tam również ćwiczenia polskich oddziałów desantowych.
Unikatowa fauna i pustynne ciekawostki
Pustynia Błędowska to idealna lokalizacja na wycieczki przez cały rok. Miejsce to można odwiedzać zupełnie bezpłatnie we wszystkich sezonach, a każda z pór roku nadaje mu inny, unikatowy urok. Dodatkowo dzięki temu, że panuje tam zakaz jazdy samochodami, quadami czy motocyklami, to pustynia staje się miejscem w sam raz na relaksujące, rodzinne wyprawy. Na niespieszną wycieczkę po tym terenie warto zarezerwować sobie nawet cały dzień, szczególnie jeśli planuje się po drodze odwiedzić również inne atrakcje tego regionu.
Na terenie Pustyni Błędowskiej i w jej okolicach wytyczono kilka szlaków turystycznych, w tym czerwony oraz popularny żółty – Szlak Pustynny, który zaczyna się w Kluczach, niedaleko Wzgórza Czubatka, a kończy w Błędowie i Lasach Błędowskich, pozwala więc poznać ten teren z nieco bardziej zielonej i miejskiej perspektywy. Po drodze można natknąć się również na kilka akwenów wodnych: Białą Pszemszę, Czerwony Staw i Zielony Staw. Szlak można podejść z kilku różnych stron i dowolnie skracać, np. kierując się tylko przez sam środek piaszczystej części Pustyni Błędowskiej.
Pustynię zamieszkuje również ciekawa fauna. Można tu natknąć się na padalca, zaskrońca czy pająka tygrzyka paskowanego. Warto również wspomnieć o zagrożonych motylu modraszku arionie czy mrówkolewie wydmowym.
Z ciekawostek warto dodać, że na piaskach Pustyni Błędowskiej nakręcono kilka scen do znanych, polskich produkcji filmowych: „Faraona” i „W Pustyni i w puszczy”. Na uwagę zasługuje również fakt, że podobno dawniej na polskiej pustyni występowały burze piaskowe, można było również doświadczyć zjawiska fatamorgany.
Byłem zaskoczony jak się dowiedziałem pierwszy raz o pustyni błędowskiej. Nie sądziłem, że pustynie występują w Polsce.