Gwałtowne burze i ulewy w Myszkowie

Gwałtowne burze i ulewy w Myszkowie

Lato to nie tylko czas pełen odpoczynku i relaksu. Ze względu na ekstremalne warunki pogodowe często w tym okresie dochodzi do gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Jakiś czas temu doszło do takich sytuacji również w naszym powiecie. Sprawdzamy co działo się podczas gwałtownych burz w Myszkowie.

Dlaczego dochodzi do gwałtownych wyładowań atmosferycznych?

To masy ciśnienie odpowiedzialne są za gwałtowne wyładowania atmosferyczne. Dochodzi do różnicy ciśnień, różnicy wilgotności – to wszystko sprzyja powstawaniu takich zjawisk atmosferycznych. Chwiejność warunków atmosferycznych sprzyja temu, że te burze zdarzają się często.

Konsekwencje ulewnych deszczy i burz

W trakcie przejścia nawałnicy zalewane są ulice, ścieżki w braku a nawet dochodzi do lokalnych podtopień. Jest to szczególnie niebezpieczne na obszarach, które znajdują się w pobliżu rzek. Dochodzi do tego,  że podczas burz mogą zostać zerwane linie energetyczne, często zdarza się również, że powalone są drzewa. To również duże obciążenie psychiczne dla ludzi i zwierząt. Szczególnie dla osób lękliwych czy starszych.

Jak Myszków wyglądał po przejściu nawałnicy?

W Myszkowie doszło do zatkania studzienek kanalizacyjnych. Z trudem odbierały one wodę. Wystąpiły również pewne problemy  w komunikacji, samochody zwalniały, a szyby nie mogły zebrać wody z wycieraczki. Mieszkańcy określali tę sytuację jako istny armagedon. Co więcej zalane zostało centrum sportowo-rekreacyjne Dotyk Jury. Tam woda znajdowała się na alejkach. Podmokło również boisko, duże kałuże były widoczne na korcie tenisowym. Niestety to nie ostatnia taka nawałnica tego lata. Synoptycy zapowiadają kolejne. Pozostaje tylko śledzić pogodę i w miarę możliwości w tych dniach zagrożenie nie wyjeżdżać z domu oraz nie parkować samochodów pod drzewami. Również warto zadbać o drożność studzienek kanalizacyjnych, które lubią się zapychać na przestrzenie miesięcy.