Myszków z fatalnym powietrzem. 5. miejsce rankingu Polskiego Alarmu Smogowego

Myszków z fatalnym powietrzem. 5. miejsce rankingu Polskiego Alarmu Smogowego

Myszków znalazł się w pierwszej piątce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Ranking przygotował Polski Alarm Smogowy na podstawie oficjalnych pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska.

Zbyt wysokie stężenie pyłu

Myszków wylądował na piątym miejscu listy i znalazł się w czołówce miast, których mieszkańcy doświadczają długotrwałego zanieczyszczenia powietrza. Myszkowa dotyczy nie tylko problem wysokiego stężenia pyłu PM10, ale także spora liczba dni smogowych w ciągu roku.

Średnioroczne stężenie PM 10 w Myszkowie sięga 35 mg/m³, podczas gdy norma WHO wynosi 15 µg/m³, zaś norma krajowa 40 µg/m³.

Myszków wyprzedziły takie miejscowości, jak Nowy Targ ze średniorocznym stężeniem PM 10 na poziomie 42 mg/m³, Pszczyna (38 mg/m³), Nowa Ruda (36 mg/m³) i Goczałkowice-Zdrój (35 mg/m³).

Problematyczne dni smogowe

Myszków znaleźć można również na liście polskich miast z największą liczbą dni, gdy przekraczane były dobowe dopuszczalne poziomy pyłu PM10. Miejscowość wylądowała na pozycji 11. z liczbą 58 dni smogowych.

Dla porównania na niechlubnym miejscu 1. znalazł się Nowy Targ z liczbą 90 dni smogowych. Kolejne miejsca zajęła Nowa Ruda i Pszczyna – oba miasta osiągnęły wynik 75 dni z przekroczeniem dobowego dopuszczalnego poziomu PM10. Warto dodać, że norma wynosi 35 dni.