Pomysł na weekend za miastem. Kuesta jurajska

Pomysł na weekend za miastem. Kuesta jurajska

Kuesta jurajska to malownicza okolica, która idealna jest na weekendową wycieczkę za miasto. Obszar ten z definicji oznaczający konkretny typ progu skalnego – ciągnie się od Klucz, aż do Częstochowy i znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. U stóp kuesty jurajskiej płynie Warta. Jedną z łatwiej dostępnych i bardzo fotogenicznych jej części jest obszar pomiędzy miejscowośc Żarki a wsią Jaworznik.

Wzgórze Laskowiec

Jednym z centralnych punktów tych okolic jest wzgórze Laskowiec. Miejsce to góruje nad okolicą – znajduje się 390 m n. p. m. i niemal 80 m nad dnem doliny Warty. Ze wzgórza roztacza się piękny widok na okoliczne miasta – Myszków i Zawiercie oraz pradolinę Warty. Można tam również zobaczyć ruiny kamiennego kościoła św. Stanisława z XVIII wieku. Niewielką świątynię w stylu barokowym zbudowano z kamienia wapiennego. Współcześnie zachowały się tylko pozostałości dawnego kościoła, częściowo zrekonstruowane, które można swobodnie zwiedzać.

Tuż obok świątyni znajduje się parking oraz stoły z ławkami – miejsce to może stanowić więc postój podczas dłuższej wycieczki. Ciekawostkę stanowi fakt, że co roku 8 maja przy ruinach kościoła odbywa się msza święta ku czci patrona tego miejsca, czyli św. Stanisława. Uwagę na wzgórzu Laskowiec zwracają również zamontowane tam zegary słoneczne, które pokazują czas w pobliskich Żarkach oraz w odległym Nowym Jorku i Tokio.

Na wzgórzu często spotkać można również paralotniarzy – lokalizacja ta stanowi idealny punkt startowy do lotu paralotnią. Po drodze na wzgórze mija się liczne kredowobiałe ostańce, czyli pionowe formacje skalne.

Zabytkowe stodoły w Żarkach

Natomiast po zejściu z kuesty w miejscowości Żarki, tuż obok targowiska, zobaczyć można unikatowy zespół 32 zabytkowych stodół. Budynki wzniesiono pod koniec lat ‘30 XX wieku. Były one użytkowane przez lokalnych gospodarzy wiejskich, którzy przechowywali w nich swoje plony i sprzęt rolniczy.

Stodoły te wyróżnia ich konstrukcja: murowana, wykonana z kamienia wapiennego i cegły, przykryta dwuspadowym dachem. Dodatkowo, kilka razy w roku organizowane jest tam wydarzenie Kupiecki Sąsiek. Podczas tej imprezy można zobaczyć występy zespołów ludowych, skosztować regionalnych potraw i zakupić lokalne pamiątki. Wydarzenie odbywa się w sobotę w długi weekend majowy, czerwcowy i sierpniowy oraz w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową.