Plany włoskiej firmy Brembo dotyczące budowy odlewni żeliwa w Dąbrowie Górniczej budzą kontrowersje

Plany włoskiej firmy Brembo dotyczące budowy odlewni żeliwa w Dąbrowie Górniczej budzą kontrowersje

Niezwykle znana na świecie włoska korporacja Brembo ma zamiar wprowadzić swoją obecność w gospodarce Dąbrowy Górniczej poprzez zbudowanie tam odlewni żeliwa. Ta wiadomość spotkała się jednak z niezadowoleniem pewnej grupy lokalnych mieszkańców. Prezydent miasta, Marcin Bazylak, wyraził swoje stanowisko na ten temat, podkreślając, że jeszcze nie wydano zgody na realizację planów budowy przez firmę Brembo.

Poinformowaliśmy w piątek (5 stycznia), że firma Brembo Poland Manufacturing ma w planach wzniesienie odlewni żeliwa na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej zlokalizowanej w Tucznawie, jednej z dzielnic Dąbrowy Górniczej.

Zaistniałe sytuacje wywołało u części mieszkańców zamieszkujących sąsiedztwo strefy duże niepokoje. Jak tłumaczy Magdalena Przybyła, „Nowo planowany zakład ma być umiejscowiony zaledwie 500 metrów od naszych domów, miejsc edukacyjnych jak szkoły i przedszkola, a także kościoła i nekropolii. Nasze obawy nasiliły się po zapoznaniu się z raportem o oddziaływaniu na środowisko, który został sporządzony na żądanie inwestora. Nie doczekał się on jednak oceny od strony instytucji specjalizujących się w tematach ochrony środowiska. W wygenerowanym dokumencie nie ma również żadnej informacji na temat potencjalnego wpływu na jakość powietrza”. Przeciwnicy budowy odlewni zebrali 700 podpisów w ramach protestu przeciwko tej inwestycji.