Położą znicze i kwiaty na grobie powstańców styczniowych w przeddzień Wszystkich Świętych 

Położą znicze i kwiaty na grobie powstańców styczniowych w przeddzień Wszystkich Świętych 

Jak co roku, w przeddzień 1 listopada położone zostaną znicze i kwiaty na grobach powstańców styczniowych. Sprawdzamy, jak będzie przebiegała ta uroczystość. 

Pamięć poległym w powstaniu styczniowym

Dokładnie 31 października, czyli dzień przed Wszystkimi Świętymi przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miejskich, policji, straży pożarnej złożą kwiaty i zapalą znicze na grobie żołnierzy Powstania Styczniowego w Myszkowie – Mrzygłodzie. Jest to akcja, która przeprowadzana jest każdego roku. 

Kto będzie uczestniczył w wydarzeniu

Pamięć powstańców styczniowych uczczą II wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, starosta myszkowski Piotr Kołodziejczyk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego Beata Kocik, sekretarz powiatu Krystyna Jasińska, komendanci powiatowi policji i straży pożarnej Marcin Lemański i Sergiusz Wiśniewski. Nie zabraknie również przedstawicieli Gminy i Miasta Koziegłowy z burmistrzem Jackiem Ślęczką i sekretarzem gminy Krzysztofem Bąkiem oraz Myszkowa z wiceburmistrz Iwoną Franelak i sekretarzem miasta Sławomirem Matyją.

Światełko pamięci

Znicze zapłoną  na zbiorowym grobie wojennym uczestników Powstania Styczniowego. To właśnie w tym miejscu pochowane są osoby, które zginęły w 1863 roku w okolicach Mrzygłodu. To na ich mogiłach zostawione będa znicze i kwiaty. W tym dniu nie można zapomnieć również o mogile cmentarzu parafialnym w Koziegłowach. Chodzi dokładnie o grób żołnierza WP szer. Henryka Malicha. Żołnierz ten poległ w pierwszych dniach września 1939 roku w walkach z najeźdźcą koło wsi Mzyki. 

Przynoszenie światełek pamięci na groby to bardzo ważny zwyczaj. Tym bardziej cieszy fakt, że jest on w dalszym ciągu kultywowany.