Wyjątkowe muzea historyczne pod Myszkowem

Wyjątkowe muzea historyczne pod Myszkowem

Wehikuł Czasu na Jurajskim Szlaku oraz Wystawa Skamieniałości Jurajskich i Minerałów to dwa warte uwagi muzea, zlokalizowane w okolicach Myszkowa. Każde z tych miejsc pozwala zgłębić historię w sposób przystępny i atrakcyjny, ilustruje również dzieje regionu.

 

Podróż w czasie do średniowiecza

W Żarkach, około 8 kilometrów pod Myszkowem – działa muzeum nazwane Wehikuł Czasu na Jurajskim Szlaku. Jest to relatywnie nowa atrakcja w regionie – miejsce to jest w tematyce historycznej i w pełni skupia się na okresie średniowiecza. Wehikuł Czasu to rodzinna inicjatywa, prowadzona przez małżeństwo Justynę i Janusza Nowaków. Muzeum powstało w 2017 roku, ale nieustannie jest ono rozbudowywane, a jego oferta poszerzana.

Warto dodać, że nie jest to zwykłe muzeum, a miejsce prowadzone z pasją i osobistym zaangażowaniem właścicieli. Państwo Nowakowie zaaranżowali na miejscu średniowieczny dom i obóz rycerski wraz z warsztatami rękodzielników i rzemieślników.

 

Dawne zwyczaje z pasją

Wśród zgromadzonych tam eksponatów podziwiać można średniowieczne zbroje, miecze, tarcze oraz inną broń, a także sprzęty codziennego użytku, np. naczynia czy ubrania.

Regularnie odbywają się tam pokazy gotowania w dawnym stylu, jak również warsztaty ręcznego robienia zabawek, bransoletek z makramy czy lepienia z gliny. Ponadto każdy zainteresowany może przymierzyć zbroję oraz uszyte przez właścicielkę rekonstrukcje średniowiecznych sukien, a także postrzelać z łuku. W zaaranżowanym na miejscu skryptorium można spróbować swoich sił w pisaniu gęsim piórem, a w warsztacie garbarniczym tworzenia niewielkich akcesoriów ze skóry.

W tamtejszym sklepiku zakupić można również rękodzieło: ręcznie robione zabawki i drobne dodatki galanteryjne. Przy budynku działa również bezpłatny parking dla gości.

 

Informacje dodatkowe

Miejsce to otwarte jest przez cały rok, ale wizyty możliwe są po telefonicznym umówieniu terminu.

 

Dokładny adres:

Wehikuł Czasu na Jurajskim Szlaku

ul. Leśna 19,

42-310 Żarki

 

Amonity i minerały z regionu

Również w Żarkach działa Wystawa Skamieniałości. Na miejscu – w przestrzeni Piwnic Klasztornych – podziwiać można rozbudowaną kolekcję skamieniałości i minerałów. Wśród około 800 dostępnych tam eksponatów znalazły się najróżniejsze okazy, mające nawet 150 milionów lat. Można tam zobaczyć gąbki, łodziki, ramienionogi, małże, skamieniałe drewno, sferosyderyty, kalcyty, belemnity, skrystalizowane krzemienie, a także jeżowce i amonity w rozmiarach od 0,5 cm do imponujących 36 cm, czyli wymarłe głowonogi o charakterystycznym, spiralnym kształcie, a wszystko to znaleziska pochodzące z okresu jury górnej i środkowej, odkryte na terenie całej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ale także poza granicami Polski. Na wystawie znalazły się również minerały: od niewielkich okazów, po ogromne z różnych części Polski i świata. Ekspozycję dopełniają stare zdjęcia Żarek, w tym Leśniowa.

Wystawa Skamieniałości daje możliwość zgłębienia historii świata w bardzo przystępnej formie.

 

Lokalizacja i bilety

Piwnice Klasztorne są zlokalizowane w piwnicach Sali Maryjnej – na terenie Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin, na placu przyklasztornym w Leśniowie w Żarkach. Muzeum czynne jest dla zwiedzających przez okrągły rok w godzinach od 10:00 do 18:00 (do 17:00 w okresie jesienno-zimowym od 2 listopada do 30 marca).

Cena za bilet wynosi 4 zł (osoby dorosłe) i 3 zł (dzieci, młodzież i emeryci).

 

Dokładny adres:

Wystawa Skamieniałości Jurajskich i Minerałów

Piwnice Klasztorne

ul. Leśniowska 99,

42-310 Żarki