Zamki i pałace w okolicach Myszkowa
Na pasjonatów historii i zabytków oraz rodziny z dziećmi poszukujące pomysłów na weekendowe wycieczki czeka prawdziwa moc atrakcji w okolicach Myszkowa. Region wręcz obfituje w malownicze zamki i pałace. Część z nich stanowi dziś tylko ruiny, jednak pozostałe zostały pięknie odnowione i zaadaptowane do nowego celu.
Zamek w Siewierzu
Zamek biskupi w Siewierzu, który znajduje się około 15 kilometrów od Myszkowa, to wyjątkowa atrakcje nie tylko w samym województwie śląskim, ale i w całej Polsce. Budowla jest nie tylko doskonale zachowana, jak na ruiny, ale co więcej posiada drewniany most zwodzony. Jest to unikatowy typ konstrukcji, który w Polsce znaleźć można jeszcze tylko przy zamku w Malborku.
Średniowieczny zamek w Siewierzu dziś stanowi zaledwie część swojej dawnej świetności, jednak stanowi dobrze zachowaną i pięknie odrestaurowaną pozostałość fortecy. Współcześnie podziwiać można jego mury główne, dziedziniec, barbakan i wieżę „Szlachecką” przy bramie. Budowla ta powstała na sztucznej wyspie, a wokół roztaczały się tereny podmokłe i bagienne, co znacząco utrudniało cały proces budowy. Przez większość czasu jego istnienia, właścicielami zamku byli kolejni biskupi krakowscy.
Wejście na zamek jest bezpłatne. W jego piwnicach znaleźć można wystawę historyczną.
Zamek w Mirowie
We wsi Mirów, około 15 kilometrów pod Myszkowem, znajdują się ruiny średniowiecznego zamku. Gotycka budowla w Mirowie góruje nad okolicą, dzięki swojemu położeniu na wzgórzu i otaczającym go imponującym formacjami skalnym – Skałom Mirowskim. Jego surowy kształt doskonale wkomponowuje się w ascetyczne, skalne otoczenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To jeden z najstarszych i najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd.
Budowla powstała w połowie XIV wieku, w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. Początkowo pełniła funkcję strażnicy, a w późniejszym czasie rozbudowano ją i uzyskała status zamku rycerskiego. W kolejnych dekadach przechodziła z rąk do rąk, a od 2006 roku ten zabytek należy do rodziny Laseckich, którzy pod nadzorem specjalistów prowadzą wieloetapowe prace rekonstrukcyjne. Na ten moment nie jest możliwe zwiedzanie wnętrz zamku, jednak w planach w niedalekiej przyszłości jest udostępnienie go turystom i otwarcie w nim muzeum.
Warto dodać, że Zamek w Mirowie stanowił tło do kilku polskich filmów. Nakręcono tam sceny do takich obrazów, jak: „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” (adaptacja powieści Zbigniewa Nienackiego) oraz „Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Pałac Raczyńskich
We wsi Złoty Potok, około 20 kilometrów pod Myszkowem, znajduje się Pałac Raczyńskich wraz z przypałacowym parkiem. Posiadłość wraz z terenami zielonymi powstała w latach 50. XIX wieku i należała do rodziny Krasińskich: najpierw Wincentego, a następnie Zygmunta. Jej kolejnymi właścicielami był Aleksander Raczyński i hrabia Karol Raczyński. Dziś w budynku mieści się siedziba Nadleśnictwa Złoty Potok.
Niezwykle przestrzenny park obfituje w kojące widoki oraz zwracającą uwagę, małą architekturę ogrodową. Na uwagę odwiedzających zasługuje staw Irydion, rzeka Wiercica czy też Aleja Grabowa i Aleja Klonów. Pałac Raczyńskich znajduje się przy ul. Kościuszki 9 w Złotym Potoku.
Zamek Bąkowiec
We wsi Morsko, około 18 kilometrów pod Myszkowem, mieszczą się ruiny Zamku Bąkowiec. To kolejny zabytek, który można znaleźć na trasie turystycznej Szlaku Orlich Gniazd. Historycy uważają, że zamek powstał w czasach panowania Kazimierza Wielkiego i pełnił funkcję strażnicy, jednak początki jego istnienia są owiane tajemnicą.
W latach ‘60 XX. wieku poddano go gruntownej renowacji, a dziś budowla ta znajduje się w prywatnych rękach i można ją swobodnie zwiedzać. Ruiny Zamku Bąkowiec można znaleźć przy ul. Zamkowej w Morsku.
Zamek Bobolice
Bobolice, około 16 kilometrów pod Myszkowem, to lokalizacja imponującego królewskiego Zamku Bobolice. Średniowieczna forteca znajduje się w okolicy innego zamku – w Mirowie – i zachwyca swoją masywną konstrukcją oraz gruntownie odrestaurowanym wyglądem. Zamek powstał w połowie XIV wieku, w czasach panowania Kazimierza Wielkiego jako część systemu obronnego Orlich Gniazd i pełnił funkcje ochronne na zachodniej granicy państwa.
Kolejne dekady to liczne zmiany jego właścicieli oraz modyfikacje jego zabudowy, a późniejsze najazdy szwedzkie poważnie wyniszczyły fortecę, jednak prowadzone współcześnie renowacje pomogły przywrócić dawną świetność zamku. Dziś podziwiać można zamek górny i dolny, dziedziniec, bramę wjazdową i część murów. Natomiast we wnętrzach fortecy działa ekspozycja historyczna, a zaraz naprzeciwko ulokowana została także restauracja i elegancki hotel. Miejsce to stało się także popularnym w regionie plenerem zdjęciowym sesji ślubnych.
Obecnie forteca należy do państwa Laseckich, podobnie jak zamek w Mirowie. W sezonie wiosenno-letnim, tj. od kwietnia do września zamek dostępny jest do zwiedzania codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. Wejście jest odpłatne i kosztuje 20 zł (bilet normalny) oraz 15 zł (bilet ulgowy).