Turystycznie wokół Myszkowa

Turystycznie wokół Myszkowa
fot. pixabay.com

Myślisz, że w okolicach Myszkowa nie ma nic do odkrycia? A atrakcje turystyczne muszą znajdować się z dala od domu? Zobacz, co dla mieszkańców i turystów ma do zaoferowania pobliska gmina Żarki. To prawdziwe małe zagłębie obiektów turystycznych.

Jak to drzewiej robiono?

Prężnie funkcjonujące Muzeum Dawnych Rzemiosł przeniesie was w czasie. Urządzone zostało  w budynku po Starym Młynie, ale zadbano przy tym o nowoczesne funkcjonalne i dostępne dla wszystkich wnętrze. Mimo lokalizacji muzeum uczy nie tylko o mieleniu ziaren zbóż, ale także o innych zajęciach i zawodach wykonywanych przed powszechną automatyzacją. Wyjaśnia między innymi, jak wykonywał swoją pracę kołodziej czy bednarz. Chociaż mówi o dawnych czasach, muzeum urządzono tak, by młode pokolenie nie czuło się w nim obco. Zwiedzanie umilą nam więc liczne multimedia.

Dla tych, którzy wiedzę o tradycjach chcą natomiast posiąść własnymi rękoma, doskonałym pomysłem na wycieczkę będzie EtnoJura. To pracownia dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sil w wykonywaniu tradycyjnych ozdób z wikliny, drewna czy słomy. Szlakiem życia codziennego mieszkańców dawnych miast i wsi możemy też udać się na ul. Ofiar Katynia. Stoi tutaj rząd zabytkowych murowanych stodół. Obecnie służą za miejsce lokalnego handlu i kupimy tu między innymi wyroby rzemieślników z okolicy.

Tropem sztuki Kościelnej 

W Żarkach znajduje się sporo zabytków, a większość z nich to budynki sakralne. Nie da się ukryć, że dawniej oprócz zabudowań wznoszonych na potrzeby arystokracji, to kościoły było najbardziej okazałymi dziełami architektury. Zgodnie z przebiegiem historii wycieczkę możemy zacząć od ruin kościoła Świętego Stanisława. Tuż obok rośnie także 500-letnia lipa nazywana Babką. To tam najprawdopodobniej mieściło się pierwsze miasteczko w tej okolicy. Dalsze przykłady sztuki sakralnej w Żarkach zachowały się już lepiej.

Warto zwrócić uwagę na Kościół Świętych Szymona i Judy Tadeusza położony tuż obok rynku. Dzięki renowacji z ostatnich lat możemy tam też podziwiać zabytkowe organy piszczałkowe. Kościół św. Barbary zapewni nam lekkie zróżnicowanie materiału i stylu. Jego obecna konstrukcja pochodzi w XVII wieku i została wzniesiona z łamanego wapienia. I ten budynek ma jednak długą historię. Już 100 lat wcześniej stała tutaj niewielka drewniana kapliczka.

Doceniając potęgę kościoła sprzed lat, warto udać się także na przedmieścia Żarek. Tam znajduje się kompleks klasztorny wraz z Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Oprócz funkcjonalnych zabudowań klasztoru Paulinów w skład kompleksu wchodzi XVIII wieczny Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz kaplica Matki Bożej Anielskiej.

Wyrusz na szlak

Nie zapominajmy, że zarówno Myszków jak i gmina Żarki położone są na Jurze krakowsko-częstochowskiej. Z powodzeniem wyruszyć więc możemy na wycieczkę krajoznawczą i zobaczyć pozostałości z niezwykłego okresu, jakim była ta część prehistorii. Kraina nazywana polską Szwajcarią pełna jest skał wapiennych, zjawisk krasowych i oczywiście szlaków turystycznych, zarówno tych pieszych jak i rowerowych. Żarki wpisały się już w świadomość odwiedzających jako miejscowość turystyczna, więc znajdziemy tutaj również inne, specjalnie przygotowane dla turystów aktywności, jakimi jest turystyka konna czy wspinaczka. Wypad do Żarek na weekend ułatwią też przygotowane foldery, ulotki i mapy dostępne na stronach internetowych oraz baza gastronomiczna i noclegowa. Warto zobaczyć coś ciekawego we własnym regionie.